Strona używa cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Nasze ciekawsze publikacje

ZUS nie może stać ponad prawem

6 Grudzień 2013

Na początek pewien autentyczny fakt, jaki się wydarzył w Sądzie Powiatowym w Jeleniej Górze podany do wiadomości młodych prawników w czasie gdy odbywałem aplikację sądową w latach 1968-1970 we Wrocławiu.

Upomnienie nie pomaga, sąd wyda nakaz zapłaty

6 Grudzień 2013

Dobry zwyczaj – nie pożyczaj. Nie zawsze postępujemy zgodnie z wspomnianą ludową mądrością i często ponosimy przykre konsekwencje własnej naiwności. Są bowiem osoby w których mniemaniu dobrze jest pożyczyć i nie oddać.

Odrzucony spadek można przyjąć

6 Grudzień 2013

Moja sprawa jest inna niż opisano w gazecie. Po śmierci naszego taty moja siostra namówiła mnie do odrzucenia spadku, umówiliśmy się że po zakończeniu przebudowy domu siostra przekaże na moją rzecz swoje mieszkanie własnościowe. Siostra nie dotrzymała umowy i zostałem na lodzie.

Nowości w komunikacyjnym OC
14 Wrzesień 2013

W przypadku kolizji dwóch pojazdów kierowca odpowiedzialny za zdarzenia nie zawsze zgadzał się ujawnić dane co do posiadanej polisy ubezpieczeniowej. Poszkodowany miał trudności w uzyskaniu tych informacji od funkcjonariuszy Policji.

Problemy spadkowe bezdzietnych małżeństw
14 Wrzesień 2013

Razem z żoną jesteśmy na etapie jesieni życia. Musimy liczyć się z tym, że jedno z nas wkrótce odejdzie pozostawiając drugiego małżonka w samotności. Moje obawy dotyczą spraw mieszkaniowych. Posiadamy mieszkanie, które zapisane jest w księdze wieczystej jako nasza wspólna własność.

Spadek - przyjąć czy odrzucić?
14 Sierpień 2013

Moja sprawa jest inna niż opisano w gazecie. Po śmierci naszego taty moja siostra namówiła mnie do odrzucenia spadku, umówiliśmy się, że po zakończeniu przebudowy domu siostra przekaże na moją rzecz swoje mieszkanie własnościowe. Siostra nie dotrzymała umowy i zostałem na lodzie. Czy w takim przypadku przysługuje mi prawo do odwołania powyższego oświadczenia?

Ubezpieczyciel zapłacił bez VAT-u
14 Sierpień 2013

W ubiegłym roku miałem kolizję zawinioną przez nieustalonego sprawcę. W czasie zgłaszania szkody ustaliłem, że odszkodowanie zostanie wypłacone na podstawie kosztorysu. Przedłożony mi kosztorys zawierał podatek VAT, wypłata odszkodowania nastąpiła wg obliczenia netto t.j. bez podatku VAT.

Dzieci nie chcą spotykać się z ojcem
14 Sierpień 2013

W wyroku rozwodowym sąd przyznał ojcu prawo do spotykania się z dziećmi także w swoim domu, co dwa tygodnie w dniach od piątku do niedzieli.

Dokumenty pozostawione w samochodzie
17 Luty 2013

Świadczenie jakie powinien spełnić ubezpieczyciel polega - w ubezpieczeniu majątkowym - na zapłacie określonego odszkodowania za szkodę powstałą wskutek przewidzianego w umowie wypadku (art. 805 § 2 k.c.).

Kiedy można odmówić badania alkomatem?
23 Listopad 2012

Na gruncie polskiego prawa ustawodawca uzależnił odpowiedzialność kierowcy od przekroczenia granic zawartości alkoholu we krwi. Kierowca popełnia wykroczenie zagrożone karą grzywny, albo karą ograniczenia wolności w przypadku gdy w jego krwi stan po spożyciu alkoholu...

List żelazny czyli proces bez aresztu
23 Listopad 2012

List żelazny (popularnie nazywany glejtem) to specjalny dokument zapewniający podejrzanemu wolność do czasu prawomocnego zakończenia postępowania. Jest środkiem przymusu mającym podobne cele jak środki zapobiegawcze.

Odszkodowanie za dziury w jezdni
23 Listopad 2012

Okres zimowy, niekorzystne warunki atmosferyczne, a w szczególności niewłaściwy stan nawierzchni sprzyja wielu kolizjom jak również uszkodzeniom pojazdów będących wynikiem czyhających na kierowców wyrwach w drogach. Jak się okazuje uzyskanie...

Co z udziałami w spółce po rozwodzie małżonków
23 Listopad 2012

Jestem wspólnikiem spółki z o.o. Udział do niej został wniesiony w 1997 r. w trakcie małżeństwa z pieniędzy objętych wspólnością majątkową małżeńską. W styczniu 2012 r. ma zostać orzeczony rozwód. Wraz z byłą żoną chcemy zgodnego podziału majątku...

Kradzież pojazdu z parkingu strzeżonego
23 Listopad 2012

W czerwcu 1997 r. Adam N. zostawił samochód na jednym ze strzeżonych parkingów w Warszawie. Na teren parkingu parkujący wjeżdżali obok budki parkingowego przez opuszczaną kolczatkę, zaś wydzielony na parking obszar był ogrodzony niskimi, ruchomymi...

Czy kary umowne i odszkodowania są opodatkowane VAT?
23 Listopad 2012

Jestem podatnikiem podatku od towarów i usług. Prowadzę wymianę handlową z wieloma kontrahentami. Zdarza się, że moi kontrahenci nie wywiązują się z umowy, która przewiduje kary umowne za nienależyte wykonanie zamówienia.

Nierówny podział majątku dorobkowego małżonków
23 Listopad 2012

Od ponad roku jestem po rozwodzie, jednakże z uwagi na brak porozumienia z eks-mężem do dzisiaj nie udało mi się załatwić spraw dotyczących podziału majątku wspólnego. Co ważne w trakcie 7 lat trwania mojego małżeństwa to ja w zasadzie...

Małżeńskie problemy majątkowe
22 Listopad 2012

Po ślubie zamieszkaliśmy w lokalu zakupionym od dewelopera. Umowa została zawarta na nazwisko męża i na jego nazwisko opiewa księga wieczysta. O tym fakcie dowiedziałam się przypadkowo, przy okazji załatwiania kredytu w banku...

Ubezpieczyciele oddadzą VAT z OC
22 Listopad 2012

W związku z wątpliwościami i częstymi zapytaniami czytelników powracam do praktycznej kwestii sposobu ustalania i wypłaty odszkodowań przez zakłady ubezpieczeń należnych z tzw. OC sprawcy.

Czy można rozwiązać umowę dożywocia?
22 Listopad 2012

Umowa dożywocia należy do umów nazwanych i uregulowana jest w kodeksie cywilnym (art. 908-916 k.c.). Polega ona na tym, że jedna osoba (dożywotnik) przenosi własność nieruchomości na inną osobę (nabywcę), która zobowiązuje się zapewnić jej dożywotnie utrzymanie.

Rodziny ofiar wypadków dostaną zadośćuczynienia
22 Listopad 2012

Na polskich drogach ginie rocznie ponad 6 tys. osób, spora grupa osób ginie również w innych okolicznościach zawinionych przez inne osoby. Do niedawna rodzina zmarłego mogła dochodzić z tytułu ubezpieczenia OC wyłącznie odszkodowania za straty materialne...

Darowizna nie dla najbliższych
21 Październik 2012

Po śmierci mojego taty odbyły się dwie sprawy, najpierw w sądzie o to kto ma być spadkobiercą, a później u notariusza o rejentalne przekazanie całego majątku po tacie, na rzecz mojej mamy. W tym czasie ja miałam 20 lat, a mój brat był w wieku 14 lat. Oboje zrzekliśmy się spadku dla naszej mamy.

Dyrektor wygrał nadgodziny
12 Październik 2012

Byłem kierownikiem działu sprzedaży w dużej firmie handlowej. Pracowałem codziennie po 12 godzin, od 7 do 19 razem z całą załogą, wykonując jednocześnie czynności kierownika i sprzedawcy. Szef firmy powiedział mi, że nie przysługuje mi wynagrodzenie za godziny nadliczbowe...

Małżonek podarował bez zgody
25 Wrzesień 2012

W 2010 roku wyjechałem do pracy za granicę. Żona z dzieckiem pozostała w kraju, była to nasza wspólna decyzja. Żona przeprowadziła się do swoich rodziców, a nasz segment w zabudowie szeregowej, oddała do użytkowania swojej siostrze i szwagrowi, nie pytając mnie o zgodę.

Macocha i pasierb
11 Sierpień 2012

Pozostaję w związku z mężczyzną, który jest wdowcem, jego dzieci otrzymują rentę z tytułu śmierci ich matki w wypadku samochodowym. Świadczenie wypłaca zakład ubezpieczeń, w którym sprawca wypadku był ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej.

Gdy windykator stosuje stalking
12 Kwiecień 2012

Konstytucyjna zasada wolności gospodarczej oznacza między innymi, że wszystko co nie jest zakazane jest dozwolone. Działalność gospodarczą może wykonywać każdy podmiot, byleby dokonał wymaganych prawem formalności polegających na rejestracji prowadzonych czynności...

Błąd urzędnika ZUS
13 Marzec 2012

Art. 114 ust. 1 ustawy o emeryturach i rentach (t.j. Dz.U. 2009 nr 153, poz. 1227) stanowi, że jedynie w wyjątkowych sprawach ZUS może uchylić prawomocną decyzję o przyznaniu emerytury. Chodzi tu o sytuację, gdy przedłożono nowe dowody, które nie były znane przed wydaniem...

Koniec z podwójną składką OC
13 Luty 2012

Do jednej z cech naszej nacji należy niepokorność na wszelkie próby przymuszania do niechcianych czynności. Wielka ilość skarg zgłaszanych przez właścicieli samochodów zmuszanych do zawarcia umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej tzw. OC wywołana jest...

Długi spadku - efekt domina
6 Luty 2012

W ubiegłym miesiącu zmarła nasza mama, nie pozostawiła ona majątku, a jedynie długi. W mieszkaniu mamy znaleźliśmy wezwania z firmy windykacyjnej o zapłatę długów, które w sumie wynoszą około 20.000 zł i pochodzą z nie spłaconych pożyczek.

Co oznacza żółte światło?
29 Styczeń 2012

Kiedy dojeżdżałem do sygnalizatora zapaliły się żółte światła, wówczas nie zahamowałem obawiając się samochodów jadących z tyłu. Jechałem z szybkością 50 km/h. Zostałem zatrzymany przez Policję i ukarany mandatem karnym.

Wolne za święta
19 Grudzień 2011

Stosownie do treści art. 129 § 1 k.p. czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w pięciotygodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym.

Do kiedy zaległy urlop?
10 Grudzień 2011

Jeszcze w czasie spotkania szkoleniowego przedstawicielki Państwowej Inspekcji Pracy z kaliskimi prawnikami i kierownikami służb pracowniczych, które odbyło się w październiku b.r. rozważano do jakiej daty można udzielić...

Zapis windykacyjny
20 Listopad 2011

Dlaczego do prawa spadkowego wprowadzono zapis windykacyjny? Otóż bardzo często spadkodawcy sporządzają własnoręczne testamenty, po to aby niektóre składniki swojego majątku zapisać na rzecz określonej osobie np. działkę budowlaną synowi, natomiast lokaty bankowe córce.

Płacą cudze długi
12 Listopad 2011

Od kilku lat mieszkam u babci. W ubiegłym tygodniu otrzymałam wezwanie płatnicze za czynsz. W tym mieszkaniu jestem zameldowana razem ze swoim ojcem, ojciec nie płaci czynszu. Właściciel domu grozi mi skierowaniem sprawy do komornika.

Uczeń uległ wypadkowi
12 Listopad 2011

Mój syn uległ wypadkowi podczas zajęć szkolnych, na dużej przerwie ktoś go popchnął. Syn upadł i nastąpiło złamanie ręki w stawie nadgarstka. Z PZU otrzymałam niewielką wypłatę z ubezpieczenia. Czy synowi przysługuje odszkodowanie od szkoły?

Rok 2011 - zmiany w k.p.
25 Październik 2011

Przedmiotem spotkania szkoleniowego kaliskich prawników oraz szefów służb pracowniczych kaliskich firm z przedstawicielką Państwowej Inspekcji Pracy, które miało miejsce w dniu 07.10.2011 r. w sali Ratusza były liczne nowelizacje...

Minął dzień 1 listopada.
12 Styczeń 2011

Minął dzień 1 listopada, dzień poświęcony pamięci najbliższych nam osób, dzień ogólnopolskich pielgrzymek. Niekiedy jednak poświęcone pamięci osoby zmarłej miejsce, zamiast jednoczyć rodzinę - co ma miejsce w zdecydowanej większości...

Kalisz

Aleja Wolności 12
62-800 Kalisz

tel.: +48 62 766 41 60
fax: +48 62 766 32 35

NIP: 618-202-48-47
Nr konta: 59 1020 2212 0000 5102 0100 4423

mail: kancelaria@fortuna.kalisz.pl

Kontakt

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.