Strona używa cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Gdy windykator stosuje stalking

12 Kwiecień, 2012 - 14:35

Konstytucyjna zasada wolności gospodarczej oznacza między innymi, że wszystko co nie jest zakazane jest dozwolone. Działalność gospodarczą może wykonywać każdy podmiot, byleby dokonał wymaganych prawem formalności polegających na rejestracji prowadzonych czynności i byleby owe działania nie były prawem zakazane.

Ograniczenie wolności gospodarczej jest dopuszczalne tylko w drodze ustawy i tylko ze względu na ważny interes publiczny. Na tej zasadzie funkcjonują - między innymi - tzw. kancelarie windykacyjne. Próżno szukać prawnego określenia tej działalności pod hasłem windykacja, nie mniej jednak zarówno urzędy gmin jak i sądy nie widzą przeszkód w rejestracji wspomnianych firm. Wszelkie próby objęcia tej działalności ustawą okazały się bezskuteczne i słusznie, bo obecnie zawód windykator objęty byłby deregulacją ministra Gowina.

Kolejne rządy III R.P. nie doprowadziły do sytuacji, aby umowy były przestrzegane, a osoba naruszająca prawo poniosła stosowną sankcję w drodze szybkiego i skutecznego postępowania sądowego. Po prostu na sądy gospodarcze nałożono sztywny gorset procedury nikomu niepotrzebnej i sprzecznej z potrzebami obrotu gospodarczego, który przecież jest elastyczny i zmienny, zatem i prawo powinno być elastyczne. Od 3 maja b.r. wchodzi w życie kolejna reforma postępowania cywilnego, zobaczymy czy okaże się ona skuteczna.

Na tym tle firmy zamiast kierować pozwy do sądu - zlecają prowadzenie sprawy kancelarii windykacyjnej. Rozwój tych firm dowodzi, że są one potrzebne, jednakże nieprawidłowości w funkcjonowaniu firm windykacyjnych nie mogą pozostać bez sankcji.

Do najbardziej dotkliwych dla adresata czynności firm windykacyjnych należy systematyczne wysyłanie upomnień zawierających ostrzeżenie zgłoszenia domniemanego dłużnika do Krajowego Rejestru Długów albo wizyty tzw. inspektora terenowego, a przede wszystkim na seryjnym wysyłaniu tej samej treści upomnień pomimo powiadomienia, że roszczenie nie zostało zaakceptowane i nie zostanie zapłacone. Większość adresatów wspomnianych upomnień nerwowo reaguje na kolejne pisma i popada w stan frustracji. Osoobiście zetknąłem się ze sprawą, w której firma windykacyjna otrzymała pisemną odpowiedź z merytoryczną argumentacją, a także z podniesionym zarzutem przedawnienia, co dla tej firmy okazało się nic nie znaczącą wypowiedzią i tej samej treści upomnienia są wysyłane co najmniej raz na kwartał. Ten stan doprowadził adresatkę wezwań do utrwalonej już nerwicy.

Do kodeksu karnego wprowadzono nowe przestępstwo tzw. stalkingu, którym jest uporczywe, złośliwe nękanie poszkodowanego, które wzbudza u niego poczucie zagrożenia lub istotnie narusza jego prywatność. Na podstawie art. 190a znowelizowanego kodeksu karnego poszkodowany może skierować wniosek do prokuratora. Uporczywe nękanie poszkodowanej osoby bezpodstawnymi wezwaniami do zapłaty nie istniejącego długu narusza prywatność tej osoby i jest to przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 3 (art.190a par. 1 k.k.).

Kalisz

Aleja Wolności 12
62-800 Kalisz

tel.: +48 62 766 41 60
fax: +48 62 766 32 35

NIP: 618-202-48-47
Nr konta: 59 1020 2212 0000 5102 0100 4423

mail: kancelaria@fortuna.kalisz.pl

Kontakt

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.