Strona używa cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Małżeńskie problemy majątkowe

22 Listopad, 2012 - 23:10

Po ślubie zamieszkaliśmy w lokalu zakupionym od dewelopera. Umowa została zawarta na nazwisko męża i na jego nazwisko opiewa księga wieczysta. O tym fakcie dowiedziałam się przypadkowo, przy okazji załatwiania kredytu w banku. Mieszkanie zostało zakupione z naszych wspólnych oszczędności i z darowizn otrzymanych od moich rodziców i od teściów. Mąż zapewnia mnie, że nic takiego się nie stało, bo nie zawieraliśmy intercyzy i mieszkanie jest naszą wspólną własnością. Ja jednak uważam, że taki stan prawny powoduje wątpliwości, co do kwestii kto jest właścicielem mieszkania.

Wątpliwości czytelniczki są uzasadnione. Osoba wpisana do księgi wieczystej jako wyłączny właściciel nieruchomości może ją sprzedać, bez formalnej zgody swojego małżonka. Czynność prawna byłaby skuteczna, albowiem nabywcę chroni zasada publicznej wiary ksiąg wieczystych. Aby temu zapobiec małżonek, który jest współwłaścicielem nieruchomości powinien złożyć w sądzie wniosek o uzgodnienie treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym poprzez ujawnienie swojego prawa do nieruchomości.

W 2006 roku wyjechałem do Anglii, gdzie znalazłem dobrze płatną pracę. Żona z dzieckiem pozostała w kraju, była to nasza wspólna decyzja. Żona przeprowadziła się do swoich rodziców, a nasz segment w zabudowie szeregowej, oddała do użytkowania swojej siostrze i szwagrowi, nie pytając mnie o zgodę. Nie podoba mi się ta sytuacja, ponieważ mam plany co do modernizacji naszego domu, a ponadto kiedy przyjeżdżam do kraju muszę mieszkać u teściów. Żona twierdzi ze wszystko jest ok, bo oddanie mieszkania do użytkowania to coś innego niż jego sprzedaż. Czy mogę zwrócić się do siostry żony o opuszczenie lokalu? Dodaję, że nie zawieraliśmy z żoną tzw. intercyzy.

Stosownie do treści art. 37 §1 pkt. 1 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego zgoda drugiego małżonka potrzebna jest do dokonania czynności nie tylko zbycia nieruchomości, ale także na oddanie jej do użytkowania. Czynność prawna, którą dokonała małżonka czytelnika bez zgody swojego męża jest nieważna. Nie jest to typowa nieważność, ale tzw. nieważność niezupełna, która zostałaby usunięta gdyby drugi małżonek wyraził zgodę już po dokonaniu tej czynności. Skoro takowego potwierdzenia nie ma - czytelnik uprawniony jest do żądania, aby osoby które zajęły wspomniany segment bez jego zgody, lokal ten opuściły.

Teściowie przeprowadzają się na wieś i zamierzają przekazać swoje mieszkanie własnościowe wyłącznie mężowi na zasadzie darowizny. Uważam, że takowa czynność jest dla mnie upokarzająca i nie wyrażam zgody na tę darowiznę. Czy darowizna będzie ważna, pomimo braku mojej zgody?

Zgoda małżonka jest konieczna w przypadku dokonywania darowizn z majątku wspólnego (art. 37 § 2 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego). Przyjęcie darowizny nie wymaga zgody drugiego małżonka.

Kalisz

Aleja Wolności 12
62-800 Kalisz

tel.: +48 62 766 41 60
fax: +48 62 766 32 35

NIP: 618-202-48-47
Nr konta: 59 1020 2212 0000 5102 0100 4423

mail: kancelaria@fortuna.kalisz.pl

Kontakt

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.