Strona używa cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Płacą cudze długi

12 Listopad, 2011 - 17:20

Z dyżuru pomocy prawnej:

Od kilku lat mieszkam u babci. W ubiegłym tygodniu otrzymałam wezwanie płatnicze za czynsz. W tym mieszkaniu jestem zameldowana razem ze swoim ojcem, ojciec nie płaci czynszu. Właściciel domu grozi mi skierowaniem sprawy do komornika.

Zgodnie z treścią art. 688.1 par.1 kodeksu cywilnego za zapłatę czynszu i innych należnych opłat odpowiadają solidarnie z najemcą stale zamieszkujące z nim osoby pełnoletnie. Od wyboru wierzyciela zależy, który z dłużników solidarnych ma spłacać dług, właściciel domu uprawniony był do wezwania o zapłatę czynszu także osoby, które zamieszkiwały z najemcą. Jednakże pojęcie zameldowanie nie jest tożsame z pojęciem zamieszkiwanie. Innymi słowy osoba zameldowana w danym lokalu nie jest obowiązana do zapłaty czynszu, gdy faktycznie w tym lokalu nie zamieszkuje.

Na tym tle właściciele domów uchylają się od obowiązku zawarcia umowy najmu z następcą prawnym najemcy (art. 691 par. 2 k.c.), twierdząc że tenże następca był wprawdzie w tym lokalu zameldowany, lecz faktycznie tam nie zamieszkiwał. W niniejszym przypadku podany pogląd działa na niekorzyść właściciela nieruchomości. Osoba, która była zameldowana, ale nie mieszkała - nie jest dłużnikiem obowiązanym do zapłaty zaległego czynszu solidarnie z najemcą.

Niedawno zmarła nasza mama, jest nas troje rodzeństwa. Do mieszkania przybył komornik, domaga się zwrotu kredytów, które mama zaciągnęła w banku. Mama zamieszkiwała w lokalu komunalnym i nie pozostawiła żadnego majątku. Czy jesteśmy obowiązani do zapłaty za długi naszej mamy?

W skład masy spadku wchodzą prawa i obowiązki majątkowe zmarłego czyli tzw. aktywa i pasywa (art. 922 par. 1 k.c.). Aby nie płacić długów spadkobiercy powinni w terminie 6 miesięcy od śmierci ich matki złożyć oświadczenie o odrzuceniu spadku (art. 1015 par.1 k.c.). Jeżeli takowe oświadczenie nie zostanie złożone nastąpi tzw. proste przyjęcie spadku, który w tym przypadku zawiera same pasywa, czyli długi (art. 1031 par. 1 k.c.). W tym przypadku przez oświadczenie o przyjęciu spadku uznaje się bierne zachowanie spadkobiercy przez okres 6 miesięcy od dnia, w którym dowiedział się o tytule swojego powołania. Zdarzają się sytuacje, w których spadkobiercy dopiero po upływie kilku lat dowiadują się o długach spadkodawcy, wówczas kołem ratunkowym dla nich jest przepis art. 1019 par. 3 k.c., który daje szansę na uchylenie się od skutków prawnych oświadczenia o przyjęciu spadku, które złożone zostało pod wpływem błędu.

Kalisz

Aleja Wolności 12
62-800 Kalisz

tel.: +48 62 766 41 60
fax: +48 62 766 32 35

NIP: 618-202-48-47
Nr konta: 59 1020 2212 0000 5102 0100 4423

mail: kancelaria@fortuna.kalisz.pl

Kontakt

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.